Doç. Dr. Tolga TOLUNAY

Doç. Dr. Tolga TOLUNAY, 1977 yılında Kilis’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. 1995 yılında Gaziantep Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2004-2009 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlık eğitimini tamamladı. 2010-2014 yılları arasında Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde Uzman Doktor olarak çalıştı. Aynı hastanede 2014-2018 yılları arasında Başhekim Yardımcısı olarak görev yaptı.

Dr. Tolunay, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi kadrosuna 2018 yılında Yardımcı Doçent olarak atandı, 2019 yılında ise Doçent ünvanını aldı.

2016 yılından bu yana TOBB Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İleri Tedaviler ve Greft Danışma Komisyonu Üyeliği, TÜBİTAK TEYDEB USETEG Çağrı Programı Danışma Kurulu Üyeliği, KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı Komisyon Üyeliği görevlerinde bulunmuş olup, 2016 yılından beri önemli bilimsel komisyonlarda görev almaktadır. TÜBİTAK’ta proje hakemlikleri ve proje izleyicilikleri gibi bilimsel faaliyetlerin yanı sıra kendisinin de birebir dahil olduğu projelerde danışman ve araştırmacı olarak görev almıştır.

Dr. Tolunay’ın uzmanlık alanları; biyomekanik, omurganın klinik biyomekaniği, implant tasarımı ve ortopedik tümör cerrahisidir.

Dr. Tolunay’ın 70’in üzerinde bilimsel çalışması vardır. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası kitap bölüm yazarlıkları olup, dergi yardımcı editörlüğü yapmıştır. Birçok ulusal ve uluslararası kongrede sözlü bildiriler sunmuştur.

Evli ve 2 çocuk babası olan Doç. Dr. Tolga TOLUNAY’ın tescilli 4 adet Uluslararası Patent’i ve 2 adet Ulusal Patent/Faydalı Model’i bulunmakla birlikte, 3 adet Ulusal Patent’i tescil aşamasındadır. Bu patentlerin tamamı tıbbi cihazlar üzerinedir.