turkiye-saglikta-zirveye-kosuyor-27122018173935

Sağlık kentleri doğuyor Haliç Kongre Merkezi'nde Sağlık Bakanlığı Kamu-Özel İşbirliğiyle yapılacak 14 Şehir Hastanesinin tanıtım ve imza töreni Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti. 14 ilde 15 şehir hastanesi kurulacak Şehir hastanelerinin 11 yıl önceki hayali olduğunu ifade eden Başbakanımız, "Bugün burada, 14 Şehir Hastanesinin, yani 24 bin 407 hasta yatağı kapasiteli 79 hastane ve bir halk sağlığı kurumunun inşasına aynı anda start veriyoruz. Bu 14 ilimizde kurulacak hastaneler, sadece bu şehirlerimize değil, çevrelerindeki diğer şehirlere de hizmet verecekler. Şimdi 14 ilimize şehir hastanesi inşa ediyoruz, ancak 24 ilimiz bundan istifade edecek. Kısacası bugün, sağlıkta yeni ve tarihi bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Bizlere ilkleri yapmak yaraşır. Biz ilklerle övündük. AK Parti iktidar olarak ilklerin temsilcisi olmuştur. Hastane kavramına yeni bir boyut kazandırıyoruz” dedi.
Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, 18 Eylül Çarşamba günü Ankara Bilkent'te ilk şehir hastanesinin temelini atacaklarını belirterek, "Türkiye, sağlık alanında Cumhuriyet tarihinin en köklü dönüşümünü yaşadı. Kamu-özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan şehir hastaneleri projelerimizin, sağlık alanındaki reformlarımızın yeni ve çok önemli bir safhasını oluşturuyoruz. Bu projeleri en kısa sürede tamamlayarak hem vatandaşımızı hem sağlık çalışanlarımızı memnun edecek böyle bir hizmeti hayata geçirmiş olacağız. Her adımda, her kademede bu yatırımların takipçisi olacağız” dedi.
2
22 bin yeni ve nitelikli yatağa sahip olacağız
Toplantıda konuşan Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu hükümetimizin ve Başbakanımızın desteğiyle sağlık alanında elde edilen kazanımların, Türkiye’yi dünyada örnek olacak konuma geldiğini belirterek, Sağlık kampüsü şeklinde yapılacak Şehir Hastaneleri kapsamında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kongre Merkezleri, Yüksek Teknoloji ve ARGE Merkezleri ile sosyal aktivitelerin yapılacağı birçok merkez bulunacağını belirti.
Bu kampüslerde, Kalp Damar Hastalıkları, Ortopedi ve Nörolojik Bilimler, Kadın Doğum, Çocuk, Onkoloji, Rehabilitasyon, Psikiyatri hastaneleri gibi hastanelerin yer alacağını da sözlerine ekleyen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “hastanelerimizin ilk etabı tamamlandığında 22 bin yeni, nitelikli yatağa sahip olacağız” dedi.
Kompleksler tamamlanınca şehirlerin marka değerlerinin de artacağını belirten Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “bu sayede ülkemiz için 100 bin yeni istihdam yaratılacak” dedi.