kanser-ilaclari-temini-hakkinda-17-04-2013-27122018173936


ANKARA 17.04.2013

 

 

                                        

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

Medyamızda “Kanser ilaçları karaborsada” başlık ve iddiaları ile verilen haberler hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Ülkemizde 9547 ilaç eczanelerde satılmaktadır ve temininde bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Ancak belirli dönemlerde tedarik sıkıntısından, üretim yetersizliğinden, fiyat ve geri ödeme sorunları gibi nedenlerden dolayı, çeşitli ilaçların temininde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Şu anda ülkemizde ruhsatlı olup da temininde sıkıntı çekilen 23 adet ürün Türk Eczacıları Birliği tarafından getirtilmektedir. Bu 23 ürünün de 10 adedi kanser tedavisinde kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin de Türk Eczacıları Birliği tarafından temininde bir sıkıntı mevcut değildir.TEB e başvurulduğunda hastalarımızın %85 i ilacına ilk 5 dakikada ulaşabilmektedir.

Bakanlığımız bu doğrultuda, piyasada bulunma sıkıntısı ve vatandaş mağduriyeti oluşturabilecek durumları önceden belirleyerek bunları engelleme hususunda çalışmalara devam etmektedir. Türkiye’de bulunmayan ilaçlar için “Sağlık Bakanlığı’ndan Ek Onaya Gerek Olmayan Yurtdışı İlaç Listesi” sürekli olarak güncellenmekte ve Türk Eczacıları Birliği tarafından ilaçların getirilerek hasta mağduriyeti oluşması engellenmektedir.

Halkımızın ilaçlarını eczanelerden veya bakanlığımızın yetkilendirdiği TEB den kolaylıkla alabileceğini hatırlatmak isteriz

 

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için ilginize saygıyla sunulur.