kanser-ilaclari-bulunamadi-iddiali-haberler-hakkinda-20-04-13-27122018173943


ANKARA 20.04.2013

 

 

                                       

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

Medyada Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’ne atfen, “iyileşebilir özelliği olan, meme, testis ve lenfoma kanserlilerin, bulunamayan ilaçlar yüzünden öldüğü, ilaç olmadığı için hekimlerin çaresiz kaldığı” şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Ülkemizde ruhsatlı olmayan veya ruhsatlı olup temininde güçlük çekilen ilaçlar yurtdışından, “Bilimsel Danışma Komisyonu”nun uygun görüşü ve bakanlığımızın onayı ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından ithal edilmektedir.

Türkiye İl ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun web sitesinde “Yurtdışı İlaç Listesi” yayınlanmaktadır. Bu listedeki ilaçlar için, tanımlanan endikasyonlarda bakanlığımızın ek onayı olmaksızın başvurular doğrudan TEB’e yapılabilmektedir.

Habere konu olan Dakarbazin etkin maddeli Deticene isimli ilaç Yurtdışı İl Listesi”nde bulunmakta olup, doğrudan TEB’den tedarik edilebilmektedir.

Daha önce TEB tarafından getirtilen Bleomicin etkin maddeli ilacın ise bakanlığımızın yoğun çabaları sonucunda ülkemizde üretimine başlanmıştır. Halihazırda Blemisin ilacına tüm eczanelerden ulaşmak mümkündür.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına saygıyla bilgilerinize sunulur.