kamu-ozel-ortakligi-modeliyle-ilk-hastanenin-temeli-atildi-27122018173947

Sağlık Bakanlığımızın kamu-özel ortaklığı modeliyle yapacağı Şehir Hastanelerinin ilki olan Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temeli, TBMM Başkanımız Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu katılımıyla atıldı. Sağlık Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, bu proje ile Yozgat tarihinde tek seferde en büyük yatırımın temelinin atıldığını belirterek, sağlık hizmet kalitesini sürekli arttırdıklarını vurguladı. Bakanımız Müezzinoğlu, "Bu uygulamalardaki başarımız sadece halkımızın değil uluslararası sağlık otoritelerinin de takdirini kazandı. Hedefimiz, bu çıtayı daha yukarılara çıkarmak, hasta ve çalışan memnuniyet düzeyimizi arttırmak ve sürekli kılmaktır" ifadelerini kullandı.
 
Şehir Hastaneleri Projesi'ni hayata geçiriyoruz
 
Sağlık alanında önemli hedeflere ulaşmanın önemli kriterlerinden birisinin de hastanelerin fiziki şartlarının iyileştirilmesi, sağlık hizmet sunumlarının akılcı ve doğru planlaması olduğunun altını çizen Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Sayın Başbakanımızın da özel önem verdiği, 10 yıllık hayalim dediği Şehir Hastaneleri Projesi'ni artık hayata geçiriyoruz. Sayın Başbakanımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız hizmet ve finansman modeli olan Kamu Özel İşbirliği Yöntemi ile reformlarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Bu modelin de katkılarıyla bütün hastanelerimizi 2023 Türkiye vizyonuna uygun hale getireceğiz. Bu kapsamda öncelikle 22 ilimizde yapılması hedeflenen hastaneler için Bakanlığımızın ilgili birimleri gerekli fizibilite çalışmalarını yapıyor. Gelinen aşamada ise 8 ilimizde yapacağımız 9 sağlık kompleksinin sözleşmelerini ilgili firmalarla imzaladık. Bugün ise Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanemizin temelini atıyor, sağlık alanında yeni bir sayfa açacak yatırımların startını Yozgat’ımızda veriyoruz."
 
Amaç kaliteli hizmet üretmek
Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, gelişmiş ülkelerde sağlık hizmetleri dahil olmak üzere birçok alanda özel sektörle işbirliğine gittiğini hatırlatarak, Türkiye'nin kalkınma politikalarında özel sektörün yatırımlarına ayrı bir önem verdiklerini ifade etti. Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Bu doğrultuda, şehir hastaneleri gibi büyük projelerin uygulanması için özel sektörün sermaye ve yönetim dinamiklerinden yararlanarak, daha etkin bir sağlık hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Hedefimiz kamu özel işbirliği modelinin de katkısıyla sağlık hizmet bölgelerine en uygun yatırımları geçekleştirmektir. Böylece bölge merkezli illerimiz öncelikli olmak üzere büyük ölçekli entegre hizmet imkanları sağlayan modern şehir hastaneleri kurmuş olacağız.”
 
Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sağlık hizmet alanındaki hedeflerinin gerçekleştirilmesinde güzel bir örnek olduğunu ifade eden Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Sağlık kuruluşumuzun nitelikleri, konforu, alt yapı ve teknik donanımı ile Yozgat ve bölgenin sağlık hizmet kalitesini yükseltecektir. Bu hastane, Yozgat'ı sağlık hizmet alanında başka illere bağımlı olmaktan kurtaracağı gibi bölge halkına da hizmet verecek. Hastane, 475 yataklı, 75 bin metrekare alan üzerinde 150 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 132 poliklinik ve 36 doktor modülü olan hastanemiz 275 milyon TL'lik özel sektör yatırımı ile inşa edeceğiz. Hastalarımız, nezih ve ferah bir ortamda sağlık hizmeti alırken sağlık çalışanlarımız da rahat çalışma imkânlarına kavuşacaktır."
 
Sadece iki doktor vardı…
TBMM Başkanımız Cemil Çiçek de Yozgat Eğitim Araştırma Hastanesi tamamlandığında şehrin birçok alanda gelişeceğine dikkat çekti.  Siyasete başladığında Yozgat Devlet Hastanesi'nde sadece iki doktorun görev yaptığını anlatan Çiçek, şunları kaydetti:  "Dünü bilmezsek bugünün kıymetini anlayamayız. Bugünün imkânlarını, bize bahşedilen nimetlerini iyi bilmezsek geleceği de sağlıklı bir şekilde kurgulayamayız. Burada söylemek istediğim şey şu, temeli atılan bu hizmet neyi ifade ediyor? Dünden bugüne Türkiye'de ve Yozgat'ta ne değişti buna iyi bakmak lazım."
Şükranlarımı sunuyorum
Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ise Yozgat için tarihi bir gün yaşandığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "Ülkemiz için de esasında tarihi bir gün. Sağlıkta büyük değişim ve dönüşüm projesinin adımı Yozgat'ta atılıyor. Ben Sağlık Bakanımıza marka projelerinden birinin besmelesini Yozgat'ta çektikleri için Yozgatlılar adına şükranlarımı sunuyorum."