expo-2020-izmir-herkes-icin-saglik-sempozyumu-27122018173925


İzmir, EXP0 2020 adaylığı sürecinde önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) 107 ülkeyi temsil eden delegeleri İzmir’de buluştu. Bu ülkelerden gelen 208 misafir, EXPO 2020 İzmir Herkes İçin Sağlık Sempozyumu’na katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İzmir’in EXPO 2020’ye seçilmesi halinde diğer ülkeler için önemli bir fikir platformu olacağını vurguladı. Önümüzdeki 10 yılda sağlık alanında İzmir’de önemli yatırımlar yapılacağını belirten Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “EXPO 2020’ye aday olan İzmir’in sağlıktaki yeri çok eskiye dayanıyor. İzmir’in sağlıkta tarihî sorumluluğu, günümüzde de sürdürülen kararlılığını açıkça ortaya koymaktadır. Hükümet olarak İzmir’in bu tarihi misyonu sürdürmesi konusunda her türlü desteği sağlıyoruz.”

2023 vizyonu çerçevesinde İzmir’e önemli yatırımlar yapmayı planladıklarını anlatan Sağlık Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, “Başta sağlık olmak üzere ulaşımdan eğitime, spor tesislerinden enerji altyapısına kadar farklı alanları kapsayan bu yatırımlarla İzmir’i bölgesel bir sağlıklı yaşam merkezi yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Bu hedef doğrultusunda 2016'da faaliyette olacak şekilde iki sağlık kampüsü inşa edileceğinin bilgisini veren Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye ve İzmir, EXPO 2020’ye hazır. Bu organizasyonun 150 yıllık geçmişinde, enerjiden uzaya kadar birçok farklı temaya ev sahipliği yapılmasına rağmen sağlık temalı bir EXPO yapılmamıştır. Bu çok önemlidir. EXPO 2020’de ev sahipliği yapma hakkı İzmir’e verildiği takdirde ülkeler arasında fikir alışverişi için önemli bir platform görevi yürüterek, birbirimizin başarı öykülerinden ders çıkarmamıza imkân sağlayacaktır.” 

 

“İzmir seçilirse hedeflerimize ulaşırız”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab ise Türkiye’nin ülkeler arasında köprü niteliği taşıdığını ifade ederek, “Küresel sağlık için ortak çalışmalar yapmak gerekiyor. İzmir seçilirse sağlık temasıyla ilgili hedeflerimize ulaşmamız kolaylaşacaktır” ifadelerini kullandı.  

UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Afrika Birliği Barış Elçisi Angelique Kidjo da İzmir’in sağlığın merkezi olması gerektiğini vurgulayarak, kaynakların ve bilginin paylaşılması halinde herkesin bundan yararlanacağını sözlerine ekledi.