akilci-ilac-kullanimi-kampanyasi-basliyor-27122018173929
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Ekonomik Araştırmalar Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, "Akılcı ilaç kullanımı" konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla geniş kapsamlı bir kampanya başlatacaklarını söyledi. 

 Gürsöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2012'de yazılan her 100 reçetenin 35'ini antibiyotik grubu ilaçların oluşturduğunu belirtti.  

Türkiye'nin antibiyotik kullanımında durumun çok parlak olmadığını aktaran Gürsöz, şunları kaydetti 

"Akılcı ilaç kullanımı konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla geniş kapsamlı bir kampanya başlatacağız. Kamu spotlarından kısa tanıtım filmlerine, hastanelerde bekleme esnasında ekranlarda gösterilecek birtakım bilgilendirici filmler olacak. El ilanı, broşür, bilboardlarla kapsamlı bilgilendirme, tanıtım faaliyeti hazırlıyoruz ." 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Enfeksiyonları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin özellikle "antibiyotik direnci"ne dikkat çektiğini vurgulayan Gürsöz, bu durumun ciddi bir halk sorunu haline geldiğini ifade etti. 

Yakın tarihte binlerce hastanın enfeksiyonlarla tedavisiz kalacağına işaret edildiğini anımsatan Gürsöz,  "Bu, alarm veren ciddi bir halk sağlığı haline gelmiş durumda. Türkiye'deki durumu da çift taraflı değerlendirdik. Ne kadar antibiyotik reçetelere giriyor ve halkımız antibiyotikleri ne ölçüde kullanılıyor bunu belirliyoruz. İki türlü baktığımızda da aslında Türkiye'deki durumun parlak olmadığını, Avrupa ülkeleri ile mukayese ettiğimiz zaman kullanım oranları itibariyle bazı ülkelere göre neredeyse 3 kata varan farklar olduğunu görüyoruz" diye konuştu. 

Gürsöz, ortaya çıkan sonuçları değerlendirerek saha çalışması başlatmayı uygun gördüklerini söyledi.  

Hekim, eczacı ve halkla istişare ederek birtakım önlemler alacaklarını dile getiren Gürsöz, sözlerini şöyle tamamladı 

"Doktorlarımıza gerekli destekleyici unsurlar sunmak istiyoruz. Tanı noktasında bir sıkıntılar varsa, destekleyici bir yöntem, hızlı tanı testleri dediğimiz testleri hekimlerimizin hizmetine sunmak istiyoruz. Ayrıca doktorlarımızın yararlanabileceği kaynak kitap, onların mezuniyet sonrası destekleyecek eğitimler, ilaç konusunda bazı destekleyici faaliyetleri devreye alacağız." 

Galeri