2014-saglikli-beslenme-sevdiklerinizle-hareket-yili-27122018173847

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığımızın 2014 yılı için belirlediği "Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı" etkinliğinin startını Manisa'dan verdi.

Laleli Merkez Parkı'nda düzenlenen “Sevdiklerimizle Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz" etkinliğinde konuşan Sağlık Bakanı Dr. Müezzinoğlu, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın önemine dikkat çekti. Kendisine değer veren insanların, her gün yarım saatini ayırarak spor yapması gerektiğinin altını çizdi. "Önce insan, önce sağlık" anlayışı doğrultusunda sağlık politikaları geliştirdiklerini vurgulayan bakan Dr. Müezzinoğlu, bu kapsamda, vatandaşları hareketli yaşama teşvik etmek için gelecek yılı “2014 Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı” ilan ettiklerini söyledi.

 Manisa'dan start verildi

Bugün (29 Aralık) Türkiye genelinde bütün illerde aynı saatte “Sevdiklerimizle Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz” etkinliği yapıldığını anlatan bakan Dr. Müezzinoğlu şöyle devam etti: "2014'ü Sağlıklı Beslenme, Sevdiklerinizle Hareket Yılı olarak ilan ediyoruz ve startı Manisa'dan veriyoruz. Bu işi vatandaşlarımız yapacak. 75 milyon el birliğiyle yapacağız. Hep birlikte kendimize yarım saat ayıralım diyorum. O da mutlaka çocuklarımızla, eşimizle yani aile kültürünü birlikte paylaşarak huzur bulmayı inşallah başaralım diyorum. Yeni yılı, hareketli yaşamla, pozitif enerjiyle karşılayalım. 2014 yılı ülke insanımız için daha sağlıklı huzur dolu geçsin diliyorum."

Hizmet standartlarını yükselttik

Vatandaşların zamanında sağlık hizmetine ulaşabilmeleri için bütün engelleri kaldırdıklarını ifade eden Sağlık Bakanı Dr. Müezzinoğlu, hakkaniyetli sağlık hizmetlerine ulaşmayı ve hizmet standartlarını yükseltmeyi büyük oranda başardıklarını kaydetti. Dünya standartlarıyla yarışabilen, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki tıbbi imkanları, sağlık hizmetlerini Türk halkına sunmayı hedeflediklerini belirten bakan Dr. Müezzinoğlu, şöyle konuştu: "2014 yılı itibariyle sağlık hizmetlerini en ideal şekilde sunmak ve geliştirmek hedefimiz var. 2014 yılı iki önemli kelime, bir sağlıklı besleneceğiz, iki hareket edeceğiz. Sağlıklı beslenme yalnız boğazımızdan geçen gıdalar değildir. Nefesimizle geçenler de önemlidir. Yani nefesimizi sigara dumanıyla akciğerlerimizi kirleten bir anlayış olmamalı. Boğazımızdan geçen her yudum sıvıya dikkat etmemiz lazım."

Sabah kahvaltısını ihmal etmeyin

İnsanların tüketebileceği ya da bünyesinin yakabileceği kadarını yemesi gerektiğini vurgulayan bakan Dr. Müezzinoğlu, sabah kahvaltısının kesinlikle yapılması gerektiğini ifade etti. Sağlık bakanı Dr. Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Dört dörtlük bir sabah kahvaltısı, dört üçlük bir öğle yemeği, dört ikilik bir akşam yemeği... Hava karardıktan sonra ağzımızın fermuarını kapatmamız lazım. Akşam 6-7 dediği zaman artık karaciğer, hormonlar istirahate geçecek. 6-7'den sonra yiyeceklerimiz bilin ki hızla yağa dönüşecek. Şayet kilo almak istemiyorsak akşam yemeklerimizi olabildiğince erkene almak lazım. Akşam sofrasını akşam ezanıyla birlikte kurun, yatsı ezanından sonra da defteri kapatalım."

Galeri