TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU (TİTCK)

TİTCK BAŞKANI DR. HAKKI GÜRSÖZ"ÜN 14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ MESAJIDeğerli Eczacılarımız,

Akademik eczacılığın 179. yıldönümünü kutlarken, Ülkemizin sağlıkta eriştiği nokta gurur vericidir. Çıtayı daha üst seviyelere çıkartmak için gayretimiz ise kararlılıkla sürmektedir.

Başarımızda, en önemli paydaşlarımızdan olan eczacılarımızın da rolü yadsınamaz.

Eczacılarımız hastalarımıza ilaç danışmanlığı yapmakta; toplum sağlığına ve sağlık sistemine büyük katkılar sunmaktadır.

Bu amaçla, 2015 yılında başlatılan ve hastalarımızın eczacılar aracılığıyla sağlık kazanımlarının arttırılmasını ve eczacılarımızın ilaç danışmanlığı rollerinin güçlendirilmesini hedefleyen Rehber Eczanem Programı’na olan ilginin giderek artması bizleri memnun etmektedir.

Eczacılarımızın Akılcı İlaç Kullanımı Bilinçlendirme Çalışmalarına verdikleri desteklerin de etkisiyle, Türkiye’de antibiyotik kullanım oranı 2017 yılında hatırı sayılır derecede düşmüştür. Veriler, Ülkemiz açısından umut vericidir.

Bu vesileyle başta eczacı mesai arkadaşlarım olmak üzere, kamuda, eczane eczacılığında, sağlık hizmeti sunumunun tüm alanlarında, akademide ve ilaç sektöründe görev yapan eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü yürekten kutluyorum.

Dr. Hakkı Gürsöz

TİTCK BAŞKANIMedya